2025 COACHMEN CLIPPER 12000 SERIES 12000ROK
Battleground, WADealerShowroom
7
Rv TypeTravel Trailer
Length16 ft
Fuel Type-
Mileage-
Description
2025 Coachmen RV Clipper ROK 12000ROK,
Coachmen Clipper ROK travel trailer 12000ROK highlights:
  • 54" x 74" Flip-Up Bed
  • Gaucho Seating/Bed
  • Rear Hatch Camp Kitchen
  • Slide-Out Griddle
  • Cassette Toilet
When you want to explore choose this travel trailer for your basic off-road adventure needs and a bit more by offering you a 54" X 74" flip-up bed with storage beneath, and gaucho seating that pulls out into a bed for an additional camper at night. There is front and rear overhead cabinetry for storage, and a cassette toilet for added convenience especially at night. A rear hatch camp kitchen provides a place for you to create meals and snacks while you explore. There is a slide-out griddle and grill combo cooktop, a 3.3 cu. ft. 12-volt refrigerator for your cold items, a single sink, and two burner cooktop, plus a microwave oven. A 9' power awning creates a bit of added outdoor living space where you can set up your camp chairs. You can also add an optional roof-top tent for additional sleeping.
These Clipper ROK travel trailers allow you to camp anywhere you want, even off the beaten path a bit. Each model features electric brakes, easy lube axles, and 15" off-road heavy duty tires. There are frame-mounted stabilizer jacks to help keep your unit secure, and the outside shower with hot/cold water will come in handy when rinsing off hiking gear. A 5K BTU A/C unit and 20K BTU propane furnace will keep you comfortable as you camp, and there are 12V outlets along with 110V outlets to keep your electronics charged. An optional roof top tent can be added if you're needing additional sleeping space, and if you choose the optional Solar Package with a 200W panel and 30A solar controller, you can enjoy off-grid capabilities!